Založ si blog

Ako zdevastovať štát za dvadsať rokov … praktický návod – I.diel

Niekomu by sa mohlo zdať, že zdevastovať štát za dvadsať rokov nie je žiadny problém, ale keď si ukážeme, čo všetko na to v praxi je potrebné, začne táto vec ukazovať našich politikov v jasnom svetle – niekto by povedal – trpia genialitou zločinu. V každom prípade, keď som sa nad všetkým zamyslel, napadlo ma, kto vlastne volí tieto pochybné elementy a odpoveď bola krutá – dva a pol milióna krátkozrakých blbcov, ktorí kandidujú na odobratie občianskych práv … Smutné je, že svojím spôsobom som jeden z tých blbcov, aj keď nevolím …

Takže si predstavme situáciu – máme štát, ktorý obýva nejakých pätnásť miliónov občanov, pričom istá skupina ľudí sa rozhodla zmeniť typ spoločenského zriadenia. Keď to napasujeme na konkrétnu situáciu, zmenu o 180 stupňov nechcel nikto, s výnimkou tých, čo vedeli plán na nasledujúce obdobie – tí ho stvorili. Takže, zmenili sme typ zriadenia a čo ďalej ?

Treba niekoho dosadiť do vedenia štátu. Ak si spomenieme na uplynulé obdobie, máme pocit, že nikto nevedel, čo ho čaká a chaos, ktorý prišiel, by to mal potvrdzovať. Žiaľ, je to iba optický klam. Ľudia, ktorí boli dosadení, vedeli presne čo robia, a poznali aj následky. Život je totiž pes – nič nie je zadarmo. Ani roky podpory, živenia v zahraničí, investícií do rôznych aktivít. Bolo by prekvapujúce, keby sme si zistili, koľko ľudí žilo v zahraničí na účet rôznych „nadácií“ a čakalo na moment zmeny. A tí, čo ich platili, chceli svoju investíciu so ziskom späť. Ale nie v štýle lupičov, o tento druh reklamy nestoja. Bohatí totiž často trpia velikášstvom a peniaze sú iba jedným druhom túžby, ktorú si plnia. Tým druhým je spoločenské uznanie. A to nemôže dosiahnuť bandita, ale človek, ktorý je navonok počestný.

Takže, na základe vopred urobeného odhadu sa zistia slabiny ekonomiky práve „oslobodeného“ štátu. A na slabiny sa udrie. Tu vyskakuje ďalší problém – v modelovom štáte sa slabiny, ktoré by boli ľahko napadnuteľné, jednoducho nenašli. Čo teraz ? Kde slabiny nie sú, treba ich vytvoriť. Prvou slabinou, ktorá sa umelo vytvorila, boli v prípade Československa – reštitúcie. Niekto povie – ako môže súvisieť vrátenie majetku s kondíciou ekonomiky štátu ? Veľmi, lebo cieľom nebolo vrátenie majetko, čo sa počas neskorších rokov aj potvrdilo, ale naopak –  vytvorenie slabiny. Bývalá federácia dosahovala totiž pomerne vysoký stupeň potravinovej sebestačnosti, čo bolo problémom. Ekonomika štátu sa dá totiž najľahšie ovládať cez veci dennej potreby, nevyhnutne potrebné k životu. Ako však podkopnúť nohy potravinárstvu ? Ak by niekto prišiel s návrhom – ľudia, vrátime vám pôdu a môžete hospodáriť sami, asi by nebolo veľa tých, čo by prejavili záujem. A tak sa stavilo na základnú ľudskú neresť – chamtivosť. Mnohým stačí, ak môžu povedať – mám … Prišla teda veľká myšlienka – vrátime vám, o čo ste boli okradnutí komunistickým režimom … len na okraj, kedy sa vráti Indiánom to, o čo ich okradli demokrati ? Ľudia sa hrdo hlásili, podávali žiadosti a následkom chaosu – padli družstvá, základ poľnohospodárskej a živočíšnej produkcie. Zrazu nemali na čom hospodáriť, pretože v mnohých prípadoch ich bombardovali dedičia, ktorí chceli svoj fľak pôdy. Prvý úspech sa dostavil – pomer produkcie potravín a dovozu sa prudko prevrátil v prospech dovozu. Druhý úspech prišiel skoro ihneď – ceny potravín vyleteli nahor, čo sa zdôvodnilo obrovským rozsahom dotácií za bývalého režimu, ktoré padli.

To je však málo. Ukazuje sa nový problém – i napriek počiatočným úspechom vzniká problém politický. Obnovená demokracia má totiž ideálnu polohu v Európe, a mohla by v budúcnosti významne zamiešať karty na diplomatickom a hospodárskom poli. Čo teraz ? Určite prebehlo množstvo scenárov, ako by bolo možné tento štát ovládať. Ale najvyššiu efektivitu dosahuje iba jeden – rozdeľuj a panuj. V zmysle úvahy – dvoch malých vyfackáš ľahko, ale veľký by mohol nakopať zadok tebe. A tak sa brnkne na tú nechutnú nacionalistickú kartu, ktorou tak Európa pohŕda. Šepne sa jednému, šepne sa druhému, poškrabká sa chrbát – vieš, koľko by ste dosiahli, keby ste boli nezávislí ? – a ostatné príde samo. Naša federácia sa rozpadla v pokoji, naopak balkánska vojnou. Ale účel svätí prostriedky.

Máme niekoľko malých štátov, a prichádza čas na ich ovládnutie. Ale – o tom až nabudúce …

Obyčajný ľudský osud … a pár múdrych slov

18.07.2010

Známy, volajme ho Dušan /lebo jeho meno vo vietnamčine je na polámanie jazyka i pera/, prišiel na Slovensko ešte za čias bývalého režimu. Najprv tu študoval, neskôr ako mnoho jeho krajanov aj zostal. Sedával často na lavičke pred domom, kde som býval ešte ako dieťa, fajčil a mlčky pozeral niekde do diaľky. Priviesť ho do rozhovoru bolo hotové umenie. Väčšina jeho [...]

Nezabudnuteľná …

17.07.2010

Prvý raz som ju stretol pred štrnástimi rokmi. Smutne stála na chodbe úradu, kde pracovala a snažila sa povedať, že som neprišiel vo vhodnej dobe na debatu. Nedal som sa odbiť, kým nesľúbila, že pôjdeme spolu aspoň na kávu. Úprimne povedané, už prvý pohľad do jej očí znamenal jedno – bol som stratený. Sedeli sme na káve a debatovali o zvláštnostiach sveta. Ako [...]

Kto je vlastne terorista ?

17.07.2010

Slovo terorista sa často využíva v posledných rokoch. Je však zaujímavé, ako sa jeho význam postupne prekrútil. Ak si spomenieme na obdobie vojny proti fašizmu, práve nacisti označovali za teroristov členov odboja, ktorí sa snažili o oslobodenie svojich krajín. My sme ich volali partizáni. Potom prišlo obdobie skutočných teroristov – ľudí, ktorí v mene prevráteného [...]

Abdal Fattáh Sísí

Egyptský parlament schválil zmeny vo vládnom kabinete, mení sa 13 ministrov

13.08.2022 21:04

Ide o prvú výraznejšiu zmenu vo vláde od roku 2019.

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Hasič / Požiarnik /

Slovenskí hasiči sa vrátili domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

13.08.2022 17:16

Slovenskí hasiči pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko na severozápade Českej republiky.

computerman

Rýpem do všetkého, čo sa mi nepáči. Mám rád šport, kvalitnú hudbu, operu, komédie zo zlatej doby filmu, kde sa ešte nemuseli rehotať v pozadí, aby divák prišiel na to, že počul niečo "humorné". Mám rád Slovensko, len ma mrzí, že ho prznia kadejaké umeliny, ktoré sa často štylizujú do pozície celebrít. Môj pradedko by ich nazval odpad národa. Ako kedysi niekto povedal, tvária sa, ako keby im zo zadnej časti tela liezli konvalinky a nie to isté, čo všetkým.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 170693x
Priemerná čítanosť článkov: 1511x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy