Málokedy si uvedomíme, čo v skutočnosti jeme. Niekedy nás na to upozorní priateľka náhoda. Napríklad, minulý piatok sa babka rozhodla, že urobí deťom krupicovú kašu. A tak samozrejme kašu pripravila, posypala grankom a otvorila chladničku – chyba lávky, maslo došlo.
Objavila však v chladničke niečo s názvom Veto. Klasické nátierkové maslo, alebo ako to mám nazvať. A tak vytiahla malú lyžičku, na každý tanier dala do stredu dve lyžičky nájdeného „pokladu“ a odniesla na jedálenský stôl. Kým kaša vychladne, poslala deti k nejakej rozprávke a sama si sadla s nimi. Asi po desiatich minútach sa spoločne pobrali do kuchyne, aby sa navečerali. A čo nevidia – svietiace kopčeky masla v strede tanierov. Deťom síce pripomínali oči, ale i napriek tomu synovec požiadal babku, aby to — ee — dala z taniera preč. Tak odobrala dve maslové očká a dala ich na malý tanierik, že ich vyhodí neskôr. Neskôr jej to nedalo pokoja, a tak sa rozhodla, že skúsi, čo objavené maslo vydrží. Nešlo jej totiž do hlavy, prečo sa nerozpustilo. Tak ho vyložila v tanieriku do okna a čakala. Po dvoch dňoch ju to prešlo – napriek tomu, že do tanierika sa opieralo slniečko, maslu to evidentne nevadilo. Očká svietili ďalej, kým ich nevyhodila do koša.
Tak ma napadlo, koľko umeliny asi musí byť v podobných produktoch. Často sa divíme, prečo nám deti chorľavejú, sú alergické na všetko možné, vyhodia sa im vyrážky pomaly aj po zjedení banána. Dôvod je zrejmý – kŕmime ich chemickým svinstvom, ktoré so svojím názvom neraz nemá nič spoločné, iba farbu a spôsob použitia. Tak ma niekedy napadne aj to, koľko problémov bolo okolo uznania našej bryndze a to hlavne po hygienickej stránke, pretože v niektorých krajinách nespĺňala nároky kladené na syry, kam ju zaraďovali. Po babkinej skúsenosti si myslím, že naša bryndza je zázrak, oproti tzv. moderným potravinám.
Martha Bielska Istý čas... (dnes ...
computerman Úprimne povedané, ...
Martha Bielska Computerman, zaujal ...
Celá debata | RSS tejto debaty