Založ si blog

Prečo je dvojobčianstvo s Maďarskom hrozbou ?

Za normálnych okolností nie je dvojobčianstvo s akoukoľvek krajinou hrozbou. Avšak v prípade Maďarska je hrozbou pre Slovensko, a to bez ohľadu na to, že sme členmi EÚ, NATO a súčasťou schengenského priestoru. Prečo ? Na to si treba dať odpovede na viac otázok.

Predovšetkým, krok maďarskej vlády a parlamentu neslúži na zvýšenie kvality života maďarskej menšiny, ktorá žije v južnej časti Slovenska. Keby to tak bolo, nemal by Viktor Orbán problém prejednať tento krok so slovenskou vládou. Orbán však o jednanie žiadny záujem nemá. Má na to niekoľko dôvodov – prvým je fakt, že okrem nacionalistickej karty nemá nič v rukáve. Maďarská ekonomika je na kolenách a Orbán vie, že svoje predvolebné sľuby nedodrží. Druhým je postavenie nacionalistického Jobbiku. Ak bude Orbán príliš zmierlivý, naženie tým Jobbiku hlasy a seba môže neskôr oslabiť.

Ďalším dôvodom pokusov o udeľovanie maďarského občianstva menšine žijúcej na Slovensku je Trianon. Maďari sa s ním nikdy nezmierili, a Slovensko pre nich v podstate neexistuje. Berú ho ako odtrhnuté územie, a tak sa k nemu aj správajú. Pre nich je stále cieľom obnovenie Veľkého Uhorska, a budú robiť pre tento cieľ všetko, aj keď ho oficiálne nevyslovia. Preto skúšajú, koľko si môžu dovoliť nielen voči Slovensku, ale aj Srbsku, či Rumunsku. A hlavne skúšajú, koľko im bude tolerovať EÚ, ktorá sa zatiaľ tvári značne nevšímavo.

Okrem nacionalistickej karty, a pomyselnej krivdy, ktorou pre nich bol Trianon, majú aj dôvody ekonomické. Žitný ostrov má obrovský potenciál, a v blízkej budúcnosti môže mať strategický význam, lebo je obrovskou zásobarňou pitnej vody. Postavením Gabčíkova sa jeho hodnota zvýšila, a to i napriek nedokončeniu maďarského stupňa diela. Nie je žiadnym tajomstvom, že sa maďarskí politici nevedia zmieriť s tým, že prináleží Slovensku.

Prečo je teda hrozbou rozdávanie maďarského občianstva našej menšine ? Preto, lebo je založené na čisto sebeckých dôvodoch – niečom v štýle starého známeho – „rozdeľuj a panuj“. Po rozdelení Československa sa začalo Maďarsko stavať do pozície krajiny, ktorá by mala mať zásadný vplyv na dianie v strednej Európe, samozrejme hlavne vo svoj prospech. Je preto ťažko predvídať, ako by sa chovali obyvatelia na južnom Slovensku, ak by sa tolerovalo neobmedzené rozdávanie maďarských pasov. Aké následky by to prinieslo napríklad v právnej oblasti, keď by niekto porušil zákon, a vlastníctvo dvoch pasov by mohlo vytvoriť neprehľadnú situáciu – u nás by bol stíhaný zákonom, a v Maďarsku by mohol byť kandidátom na štátne vyznamenanie … /hypoteticky/. Navyše, Orbán dal svojím prístupom jasne najavo, že necíti voči Slovensku žiadny rešpekt ani úctu, a berie ho skôr ako nevyhnutné zlo. A takému človeku sa nesmie v ničom ustupovať, ak sa raz nechceme dočkať niečoho podobného, ako bol niekdajší vývoj v Sudetoch. Tam to tiež začalo drobnými ústupkami.

Na druhej strane by bolo dobré, keby sa maďarská karta nestávala zbraňou v rukách našich politikov. Nemali by sme voliť strany, ktoré cieľavedome zakrývajú problémy vyvolávaním vášní a pochybným vlastenectvom. Ťažko môže byť podľa mňa vlastencom človek, ktorý sa neštíti pohŕdania vlastným národom, sypaním urážok a podporovaním pochybných krokov členov vlády a parlamentu. To platí aj o SMK. Nech Csáky tvrdí čokoľvek, z jeho postoja jasne vyplýva neúcta voči národu, v ktorého parlamente sedí. A nemá problém ani s účasťou na rôznych pochybných akciách, ktoré by sa pri troche snahy dali vysvetľovať ako porušenie sľubu, ktorý zložil pri preberaní svojho mandátu.

S Maďarmi, žijúcimi na Slovensku, som nikdy problém nemal. Mnohí z nich neraz priznajú, že najväčším problémom sú politici, ktorí hovoria niečo, čo nie je ani zďaleka pravdou. Nemajú problémy na Slovensku žiť, pracovať a vychovávať svoje deti. Nikto mi z mojich známych nikdy nepovedal, že by chcel žiť v Maďarsku. Sami hovoria, že je im tu dobre. Volia SMK, lebo je to ich strana, to však neznamená, že súhlasia so všetkým, čo táto strana robí.

Preto si myslím, že doba vyjednávania s Budapešťou skončila. U nás sa voľby blížia a je šanca na zbavenie konfrontačnej vlády, čo je otázka týždňov. I po vzniku novej vlády však treba dať Orbánovi jasne najavo – jeho sľuby sa nebudú maskovať štvaním proti Slovensku, a pokiaľ áno, neváhať a tvrdo proti nemu ísť na medzinárodnej scéne. Napokon, dodnes sa nevyriešil poriadne problém škôd, ktoré nám Maďarsko spôsobilo nedostavaním Gabčíkova a neplnením nasledujúcich dohôd.

Ak chce niekto maďarské občianstvo /osobne si myslím, že skôr iba Csáky, Duray a spol./, nech si ho má. Ale musí sa zmieriť aj s následkami, ktoré to môže priniesť. Na dvoch stoličkách sa naraz sedieť nedá, a dvom krajinám môžu prisahať vernosť iba tí, čo to nikdy nedodržia. A netreba to porovnávať so situáciami, keď niekto získa iné občianstvo manželstvom, alebo prisťahovaním. To sú úplne odlišné situácie.

Ako zdevastovať štát za dvadsať rokov … praktický návod – I.diel

18.07.2010

Niekomu by sa mohlo zdať, že zdevastovať štát za dvadsať rokov nie je žiadny problém, ale keď si ukážeme, čo všetko na to v praxi je potrebné, začne táto vec ukazovať našich politikov v jasnom svetle – niekto by povedal – trpia genialitou zločinu. V každom prípade, keď som sa nad všetkým zamyslel, napadlo ma, kto vlastne volí tieto pochybné elementy a [...]

Obyčajný ľudský osud … a pár múdrych slov

18.07.2010

Známy, volajme ho Dušan /lebo jeho meno vo vietnamčine je na polámanie jazyka i pera/, prišiel na Slovensko ešte za čias bývalého režimu. Najprv tu študoval, neskôr ako mnoho jeho krajanov aj zostal. Sedával často na lavičke pred domom, kde som býval ešte ako dieťa, fajčil a mlčky pozeral niekde do diaľky. Priviesť ho do rozhovoru bolo hotové umenie. Väčšina jeho [...]

Nezabudnuteľná …

17.07.2010

Prvý raz som ju stretol pred štrnástimi rokmi. Smutne stála na chodbe úradu, kde pracovala a snažila sa povedať, že som neprišiel vo vhodnej dobe na debatu. Nedal som sa odbiť, kým nesľúbila, že pôjdeme spolu aspoň na kávu. Úprimne povedané, už prvý pohľad do jej očí znamenal jedno – bol som stratený. Sedeli sme na káve a debatovali o zvláštnostiach sveta. Ako [...]

Csaba Dömötör, súd, kajúcnik, polícia

Prokurátor podal na súd návrh dohody s Csabom Dömötörom

02.08.2021 16:58

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry podal návrh dohody o vine a treste s Csabom Dömötörom, ktorý vystupoval ako svedok v policajných kauzách.

Maďarsko, hranica

Ukrajinec v slovenskom aute v Maďarsku pašoval 21 migrantov do Rakúska

02.08.2021 15:42

Okrem 46-ročného ukrajinského vodiča bolo vo vozidle 21 cudzincov bez dokladov a povolenia na pobyt.

SR polícia zásah Podhájska termálne kúpalisko NRX

Pre Podhájsku polícia vypočúva svedkov, nikoho zatiaľ neobvinila

02.08.2021 15:14

V rámci vyšetrovania kúpaliska Podhájska boli dokončené analýzy znaleckých posudkov a listinnej dokumentácie. Aktuálne prebiehajú výsluchy svedkov.

protest demonštrácia hodžovo námestie bratislava

Šeliga chce mať Kovaříka v parlamente, nepáčia sa mu jeho slová aj činy

02.08.2021 14:06, aktualizované: 17:23

Poliajný šéf Kovařík má vysvetliť zásah polície počas protestov v Bratislave a svoje slová, že na také demonštrácie si majú ľudia zvykať.

computerman

Rýpem do všetkého, čo sa mi nepáči. Mám rád šport, kvalitnú hudbu, operu, komédie zo zlatej doby filmu, kde sa ešte nemuseli rehotať v pozadí, aby divák prišiel na to, že počul niečo "humorné". Mám rád Slovensko, len ma mrzí, že ho prznia kadejaké umeliny, ktoré sa často štylizujú do pozície celebrít. Môj pradedko by ich nazval odpad národa. Ako kedysi niekto povedal, tvária sa, ako keby im zo zadnej časti tela liezli konvalinky a nie to isté, čo všetkým.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 158714x
Priemerná čítanosť článkov: 1405x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy