Kašlite na vodné raje … na Slovensku je toľko krásnych jazier

15. júla 2010, computerman, Nezaradené

Vodný raj … pri počutí slovného spojenia ma napadá porovnanie s niekdajším otváraním prvých prevádzok Držgrošov na Slovensku. Skoro som padal smiechom, keď som videl, ako sa ľudia v nedeľu vyobliekajú a hrdo hovoria – ideme na obed k Macovi … raz darmo, sedliak niekedy ostane sedliakom a oblek na tom nič nezmení.

Podobne som si pripadal aj pri počutí toho, ako sa medzi sebou mnohí vyťahujú, v akých akvaparkoch boli. Už menej sa chválili tým, že po trojdennej návšteve týchto zariadení s celou rodinou mali po návrate odtučňovacie kúry, založené na rožkoch, masle, troške čaju a zemiakoch v najrôznejších podobách. A neraz aj horšie.

Vodný raj … Tatry …. stali sme sa krajinou pre snobov, a elity. Bežný človek si prakticky nemôže dovoliť nič – predražené lanovky spravili z návštevy Lomnického štítu luxus, nedosiahnuteľný pre množstvo rodín. Podobne aj rôzne akvaparky – sadzby za niekoľkohodinové návštevy vyrážajú dych aj majetnejším. Ostatní čumia cez plot. Iste, môžeme si povedať, kto na to nemá, má smolu.

Problém je však trošku širší, ako suché konštatovanie – máš alebo nemáš. Cestovný ruch nie je iba o cenách, ako si myslia niektorí poskytovatelia služieb. Je aj o kvalite a dostupnosti. Sťažovať sa – nemáme návštevníkov – keď sa nastavia neprijateľné podmienky, je hlúpe a dokazuje úroveň poskytovateľa, hlavne tú mentálnu. Je oveľa výhodnejšie nastaviť nižšie ceny a mať stále natrieskané, než vysoké, a prechádzať sa po prázdnych areáloch. Tí, čo to pochopili, zarábajú slušne aj dnes. Potom tu máme skupinu ľudí, ktorej je úplne jedno, či zarábajú alebo nie. Tu by sa občas patrilo položiť otázku, odkiaľ berú na svoj luxusný život a prečo im nevadí, že sú trvale bez hostí. A potom je tu posledná skupina – trvale meniaca majiteľov, zamestnancov a všetko okolo – a stále bez hostí. Tam je často problém úplne inde.

Kašlime na vodné raje a predražené služby. Donúťme prevádzkovateľov, aby robili služby pre ľudí. Máme na to možnosti. Jazier, kde sa dá kúpať, je krásne prostredie a dokonca zdarma – tých je na Slovensku množstvo. Stačí zobrať mapu a vybrať si miesto. I deťom viac prospeje príroda, čistá voda nedotknutá kadejakým chemickým svinstvom, nehovoriac o prospechu pre peňaženku. A nepochybne je pre dieťa väčším zážitkom kúpanie v jazere, ležiacom na úpätí hôr, než na stojáka v predraženom a neraz kapacitne poddimenzovanom bazéne, plnom chémie.

Položme si otázku – prečo deti trpia rôznymi alergiami ? Preto, lebo sme ich odtrhli od prírody a možnosti prirodzeného budovania imunitného systému. Nečudo, že potom fúkne vetrík a okamžite sú prechladnuté, kašlú a majú teploty. Dajme deťom šancu na zdravý život. Dajme ju aj sebe. Najšťastnejší ľudia sú úzko spätí s prírodou. Nezabúdajme na to.