Politika a mafia – čo majú spoločné a čo ich rozdeľuje …

10. júla 2010, computerman, Nezaradené

Pohľad obyčajného človeka na politické dianie je často skreslený. Jednak nie je pri zdroji informácií, a navyše nemôže posúdiť okolnosti, za ktorých sa rodia rozhodnutia, ktoré neraz otrasú celou krajinou.

Napriek tomu sa dá povedať, že medzi politikom a mafiánom je veľmi tenká hranica, ktorú je ľahké prekročiť, ale ťažké sa za ňu vrátiť. Pri pohľade na spory v snemovni často človeka napadne – existuje vlastne rozdiel medzi mafiánom a politikom ? Však v mafiánskej rodine rozhoduje o dianí don, a v strane jej predseda. Obaja však vedia, že za nimi je neviditeľná sila šedej eminencie, ktorá dozerá na ich kroky. V čom sa teda líšia ?

Politik je volený funkcionár, ktorý je platený z daní odvádzaných občanmi štátu. Nesie zodpovednosť za svoje rozhodnutia, je povinný v prípade potreby svoje kroky voličovi zdôvodniť. Jeho kariéra je závislá na rozhodnutí voliča.

Mafián sa nespovedá nikomu, okrem členov vlastného klanu. Voči nikomu nenesie zodpovednosť, robí nezávislé rozhodnutia, ktoré nemusí mimo klanu vysvetľovať. Jeho prežitie je výhradne závislé na sile jeho postavenia.

Pri pohľade na dve zjednodušené definície a spomienkach na udalosti posledných dvadsiatich rokov ma napadá otázka – volíme si politikov, alebo sme v područí politickej mafie ? Osobne sa prikláňam k tej druhej možnosti. Ak sa totiž pozorne pozrieme na súčasnú politickú scénu, ovláda ju množstvo ľudí, ktorí počas spomenutého obdobia prispôsobovali svoje stranícke tričko vlastným záujmom, alebo záujmom ľudí stojacich v pozadí /to robí aj mafia/, pričom neváhali pre tieto ciele zneužiť všetky dostupné prostriedky. Teda aj praktiky, ktoré pripomínajú tie mafiánske – arogancia vystupovania, odmietanie zdôvodnenia svojich krokov, ukrývanie dôkazov o vlastnej činnosti a podobne.

Kedysi jeden taliansky novinár povedal – každý politik má plné ústa boja proti mafii a zločinnosti, ale reálne možnosti naplnenia tohoto sľubu sú nulové – skôr, alebo neskôr si totiž uvedomí, že vstupom na politickú scénu sa stáva súčasťou mafie, ktorá tvorí zákony a podľa potreby ich aj napĺňa.

Dnes je citovaný novinár skoro dvadsať rokov mŕtvy – pravdu sa nevypláca hovoriť nahlas …

Koho si teda na Slovensku volíme ? Nech si každý odpovie sám …