Založ si blog

Kto je vlastne terorista ?

Slovo terorista sa často využíva v posledných rokoch. Je však zaujímavé, ako sa jeho význam postupne prekrútil. Ak si spomenieme na obdobie vojny proti fašizmu, práve nacisti označovali za teroristov členov odboja, ktorí sa snažili o oslobodenie svojich krajín. My sme ich volali partizáni.

Potom prišlo obdobie skutočných teroristov – ľudí, ktorí v mene prevráteného chápania svojej viery, mnohí jednoducho z pasie, ubližovali iným, kládli výbušniny na verejných miestach a teror sa stal okrem iného aj nástrojom studenej vojny. Stačí si spomenúť na neslávne známeho Carlosa, či RFA alebo iné podobné „organizácie“. Prečo mohli títo ľudia pomerne dlho unikať spravodlivosti ? Pre mocenské hry veľmocí. Často ani sami teroristi nemali tušenia, koho záujmom vlastne slúžia.

Tretia vlna terorizmu sa nerozlučne spája so záujmami jedinej veľmoci – USA. Vojna proti terorizmu, ako sa honosne nazvali aktivity v Afganistane, Iraku, prevádzka väznice na Guantanáme a neustále provokovanie krajín v oblasti Perzského zálivu poukazujú na skutočné motívy diania. Nie je podstatné, kto stál za útokmi na WTC, či Pentagon. Hoci by pravda ukázala všetko v jasnom svetle, môžeme sa riadiť aj inými príznakmi.

Predovšetkým – je obrovská škoda, že sa v 90. rokoch narušila rovnováha síl vo svete. Môžeme si nahovárať čokoľvek, ale veľmocenský status bývalého ZSSR mal aj svoje výhody. Rusko sa síce snaží byť nástupcom niekdajšieho Sojuzu, ale potrvá ešte roky, kým dosiahne jeho mieru rešpektu vo svete. Momentálne je najnebezpečnejšou krajinou sveta práve tzv. bašta demokracie – USA. Je to krajina, ktorá nerešpektuje medzinárodné právo, ignoruje záujmy skutočnej slobody. Je to krajina, ktorá je desiatky rokov ovládaná zbrojárskymi koncernami a bankami. Je to krajina, ktorá desaťročia zneužíva svet v mene svojho luxusného života – napríklad nekrytou menou v obehu. Cena dolára nedosahuje reálne ani hodnotu papiera. Ak si spomenieme na posledné vojenské konflikty, v žiadnom sa nepreukázalo to, čo tvrdili USA.

Konflikty vo svete – môžeme si položiť niekoľko otázok – začneme napríklad takto –

1. Kto podporoval Taliban ? Diplomaticky ho uznali iba tri krajiny – Saudská Arábia, Pakistan a USA.

2. Kto predal Iraku technológiu na vývoj zbraní hromadného ničenia ? USA v roku 1987.

3. Kto predával v 80. rokoch zbrane do Iránu ? USA.

Výsledkom špinavej politiky tejto krajiny sú súčasné problémy sveta. Aj Hitler by iba potichu závidel, čo všetko tejto krajine prešlo a prechádza. Na škodu nás všetkých. USA totiž povýšili terorizmus na štátnu politiku. Scenár je jednoduchý – ak má krajina niečo zaujímavé, či už je to poloha, nerasty a podobne – vyvolá sa konflikt a ihneď pribehnú „mierotvorcovia“ pomáhať. Krajina sa obsadí, dosadí sa bábková vláda a zarába sa. Kto je teda terorista ? Ten, čo sa bráni invázii západnej pseudo-kultúry ? Alebo ten, čo mu ju vnucuje ?

Po skončení druhej svetovej vojny sme si mysleli, že fašizmus bol porazený. Bol to hlboký omyl. Verili sme, že otvorenie druhého frontu a vylodenie v Normandii bolo pomocou pri zámere poraziť zlo. Ďalší omyl – tento krok vyplynul z vývoja a strachu veľmocí, že ich vplyv v Európe sa zmenší v prospech ZSSR. Keby nebol Hitler napadol západnú Európu, ale len ZSSR, zrejme by sme dnes mali ako štátnu politiku – fašizmus. Preto sa tak dlho vylodenie odkladalo – aby mali veľmoci istotu, že sa pridávajú k víťazom.

Po páde železnej opony sme si mysleli, že sa všetko zmení k lepšiemu. Omyl – zaplavilo nás svinstvo, násilie a novodobé formy otroctva. Obyčajný človek stratil ľudskú dôstojnosť. A úctu v očiach mocných. Je iba nástrojom na dosiahnutie ich cieľov. Ak sa nespamätáme, čoskoro budeme iba čísla v štatistike mocných. Kusy … Nič viac. K dokonalosti bude chýbať iba vypálenie znaku vlastníka. Hoci, aj toho sa možno dočkáme v blízkej budúcnosti. Besnota spoza oceána je totiž vysoko nákazlivá. A nepozná hranice.

Takže – zamyslime sa – kto je vlastne terorista ?  Ujko v afganských horách ? Alebo skôr tí, čo ho tak intenzívne hľadajú, že ho nikdy nenájdu ? Tí, čo expresne lifrovali jeho rodinu z USA po útokoch, hoci boli všetky lety zakázané ?

Myslím, že bin Ládin je rovnaká fikcia ako Robin Hood. Pri dnešnej technike nie je žiadny problém stvoriť fiktívnu postavu a držať ju pri živote. Hlavne vtedy, keď sa to vyplatí. A na záver jeden fakt – bývalá pakistanská premiérka Benazir Bhuttová v jednom rozhovore pre stanicu BBC vyhlásila, že bin Ládin je mŕtvy. Jej konštatovanie bolo však zo záznamu odstránené. Spýtajme sa – prečo ? Nevhodný názor ? Alebo neprijateľná pravda ?

Ako zdevastovať štát za dvadsať rokov … praktický návod – I.diel

18.07.2010

Niekomu by sa mohlo zdať, že zdevastovať štát za dvadsať rokov nie je žiadny problém, ale keď si ukážeme, čo všetko na to v praxi je potrebné, začne táto vec ukazovať našich politikov viac »

Obyčajný ľudský osud … a pár múdrych slov

18.07.2010

Známy, volajme ho Dušan /lebo jeho meno vo vietnamčine je na polámanie jazyka i pera/, prišiel na Slovensko ešte za čias bývalého režimu. Najprv tu študoval, neskôr ako mnoho jeho krajanov viac »

Nezabudnuteľná …

17.07.2010

Prvý raz som ju stretol pred štrnástimi rokmi. Smutne stála na chodbe úradu, kde pracovala a snažila sa povedať, že som neprišiel vo vhodnej dobe na debatu. Nedal som sa odbiť, kým nesľúbila, viac »

nobel, ican, Fihnová, Thurlowová

V Osle a Štokholme odovzdali Nobelove ceny

10.12.2017 21:01

Šéfka kampane ICAN Beatrice Fihnová uviedla, že máme pred sebou "voľbu medzi dvoma koncami: koncom jadrových zbraní a koncom nás, ľudí,"

dieťa, mlieko, dojčenie

Francúzi sťahujú dojčenské mlieko od Lactalisu. Hrozí salmonelóza

10.12.2017 20:56

Francúzske úrady oznámili masívne stiahnutie dojčenského mlieka vyrábaného skupinou Lactalis pre Francúzsko aj pre zahraničné trhy.

libanon, bejrut, protest, izrael, jeruzalem

Hnev na Blízkom východe nepoľavuje

10.12.2017 20:11

Pálenie amerických a izraelských vlajok, hádzanie kameňov či nápisy typu Trump prináša katastrofu. Aj tak vyzeral víkend na Blízkom východe.

spojena bratislava, elektricka, bratislava

Električka pri novom SND straší Bratislavčanov

10.12.2017 20:00

Plánovaná električková trať v blízkosti novej budovy Slovenského národného divadla (SND) vyvolala veľké vášne.

computerman

Rýpem do všetkého, čo sa mi nepáči. Mám rád šport, kvalitnú hudbu, operu, komédie zo zlatej doby filmu, kde sa ešte nemuseli rehotať v pozadí, aby divák prišiel na to, že počul niečo "humorné". Mám rád Slovensko, len ma mrzí, že ho prznia kadejaké umeliny, ktoré sa často štylizujú do pozície celebrít. Môj pradedko by ich nazval odpad národa. Ako kedysi niekto povedal, tvária sa, ako keby im zo zadnej časti tela liezli konvalinky a nie to isté, čo všetkým.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 105893x
Priemerná čítanosť článkov: 937x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy