Založ si blog

Chráňte svoje práva – nedajte sa dobehnúť …

Nie som taký bohatý, aby som platil za to, čo nepotrebujem …

Myslím, že v dnešnej dobe nájsť niekoho, kto nepoužíva počítač, nie je jednoduché. Rovnako nájdeme málokoho, kto by počítač nevymenil aspoň raz za tri-štyri roky. Našťastie, ceny sú pomerne dostupné, takže dnes už nie je problém kúpiť si aj notebook, nie je to ako za starých čias, keď podobné zariadenie stálo desiatky tisíc a bolo iba pre vyvolených.

I napriek tomu si treba dať pri kúpe počítača pozor na nekalé praktiky niektorých výrobcov, hlavne operačných systémov. Je pravidlom, že ak vkročíte do predajne, a máte záujem hlavne u notebook /u stolových počítačov tieto problémy nebývajú/, zvykne vám predajca ponúknuť notebook s predinštalovaným systémom. Ktorým, to hádam nemusím hovoriť. Skoro žiadny predajca vás neupozorní, že existujú aj iné operačné systémy ako Windows. A už vôbec vám nepovie, že sú zdarma a neraz oveľa kvalitnejšie ako mohutne propagovaný produkt americkej firmy.

Nikoho nemienim presviedčať, čo je lepšie. Je to na úvahe každého klienta, čo si zakúpi. Ale spomeniem niektoré veci, ktoré vám nikto pri kúpe nepovie. A môžu zásadne zmeniť váš pohľad na kúpu počítača, aj vaše rozhodovanie, ako má byť vybavený. Nehovoriac o fakte, že za ušetrené peniaze si môžete dokúpiť vybavenie, na ktoré by ste inak nemali.

Prvým faktom, ktorý by ste si mali uvedomiť, je skutočnosť, že na programy /software/ sa nevzťahuje žiadna záruka. Je to deklarované aj v každej licencii. Vyplýva to z faktu, že funkčnosť programu je závislá na výkonnosti a vybavení počítača, ktoré nemôže výrobca programu ovplyvniť.

Druhým faktom je, že ak kupujete notebook /počítač/ vybavený operačným systémom, je to OEM verzia, ktorá je predinštalovaná výrobcom počítača a výrobca operačného systému neposkytuje pri prípadných problémoch žiadnu poradenskú službu /hotline/. Všetky problémy sú prenesené na predajcu počítača, ktorý v zapletitých situáciach neporadí, alebo často rieši problém preinštalovaním systému.

Tretím faktom je znenie licencie, ktoré umožňuje túto a užívanie programu odmietnuť, pričom by vám zo strany predajcu mala byť poskytnutá adekvátna protihodnota. Na túto možnosť rovno zabudnite – hlavne preto, že nemáte čo predajcovi počítača vrátiť, keďže produkt je predinštalovaný v skrytej partícii počítača, a nie je k nemu žiadna príručka, ani inštalačné médium. Teda nemáte čo vrátiť predajcovi a nemôžete žiadať náhradu za niečo, čo nechcete.

Štvrtým faktom je skutočnosť, že s predinštalovaným systémom máte počítač síce funkčný, ale v zásade použiteľný len na jednoduché prezeranie internetu, tvorbu primitívnych dokumentov v notepade, pár hier, fiktívnu ochranu zabudovanú v systéme a koniec … Všetky ostatné programy, teda kvalitné kancelárske aplikácie, či lepšie prehliadače internetu, klientov e-mailu a podobne si musíte buď zakúpiť, alebo stiahnuť z internetu zdarma, ak existujú. Čo znamená minimálne stratu času, a často nemalú investíciu.

Najčastejším argumentom proti Linuxu je jeho zdanlivá zložitosť. Niekomu vadí rozmanitosť, inému množstvo verzií, ďalší sa nechce učiť niečo nové. Na druhej strane je zdarma, desktopové verzie disponujú bohatými katalógmi programov, ktoré stačí stiahnuť z internetu a priamo sa nainštalujú, a v drvivej väčšine prípadov sú zdarma. Prakticky už po inštalácii samotného systému máte slušne vybavený počítač, ihneď schopný práce. Pritom, za pomoci príručky napr. Ubuntu Linuxu /cca 30€/ dokážete systém skrotiť za niekoľko dní. Odpadávajú problémy s bezpečnosťou dát, málokoho postihnú problémy s vírusmi /existujú, ale je ich smiešne málo/, aktualizácie a nové verzie sú zdarma. A nikto sa vás nepýta, na koľkých počítačoch ho máte nainštalovaný.

Nedajte sa preto odbiť predajcom, a vždy sa zamyslite, čo kupujete. A hlavne nad tým, či potrebujete platiť za niečo, čo vlastne nepotrebujete. A hlavne sa nedajte zneužívať na to, aby sa za vaše peniaze hral nejaký miliardár na filantropa a ľudomila.

Ako zdevastovať štát za dvadsať rokov … praktický návod – I.diel

18.07.2010

Niekomu by sa mohlo zdať, že zdevastovať štát za dvadsať rokov nie je žiadny problém, ale keď si ukážeme, čo všetko na to v praxi je potrebné, začne táto vec ukazovať našich politikov viac »

Obyčajný ľudský osud … a pár múdrych slov

18.07.2010

Známy, volajme ho Dušan /lebo jeho meno vo vietnamčine je na polámanie jazyka i pera/, prišiel na Slovensko ešte za čias bývalého režimu. Najprv tu študoval, neskôr ako mnoho jeho krajanov viac »

Nezabudnuteľná …

17.07.2010

Prvý raz som ju stretol pred štrnástimi rokmi. Smutne stála na chodbe úradu, kde pracovala a snažila sa povedať, že som neprišiel vo vhodnej dobe na debatu. Nedal som sa odbiť, kým nesľúbila, viac »

sonja batova

Zomrela Sonja Baťová, nevesta zakladateľa obuvníckej dynastie Tomáša Baťu

21.02.2018 22:59

Vo veku nedožitých 92 rokov zomrela v nemocnici v kanadskom Toronte v noci na stredu Sonja Baťová.

Boko Haram, Nigéria, Kamerun

Po útoku Boko Haram na školu v Nigérii sú desiatky dievčat nezvestné

21.02.2018 22:57

Stále je pritom nejasné, či školáčky z miesta ušli, alebo ich členovia Boko Haram uniesli.

Dmitrij Peskov

Zákon o reintegrácii Donbasu k plneniu minských dohôd prispeje len málo, vyhlásil Peskov

21.02.2018 21:47

Zákon sa zameriava na "opätovné začlenenie" odštiepeneckých regiónov na východe Ukrajiny, ktoré sú v súčasnosti pod kontrolou separatistov podporovaných Ruskom.

Plyn, Varič, Horák

Poľsko vyhlásilo vojnu plynovodu Nord Stream 2

21.02.2018 21:46

Poľsko sa aktívne snaží zablokovať plynovod Nord Stream 2, ktorým podľa Varšavy Nemecko porušuje princíp diverzifikácie energetických zdrojov.

computerman

Rýpem do všetkého, čo sa mi nepáči. Mám rád šport, kvalitnú hudbu, operu, komédie zo zlatej doby filmu, kde sa ešte nemuseli rehotať v pozadí, aby divák prišiel na to, že počul niečo "humorné". Mám rád Slovensko, len ma mrzí, že ho prznia kadejaké umeliny, ktoré sa často štylizujú do pozície celebrít. Môj pradedko by ich nazval odpad národa. Ako kedysi niekto povedal, tvária sa, ako keby im zo zadnej časti tela liezli konvalinky a nie to isté, čo všetkým.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 106938x
Priemerná čítanosť článkov: 946x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy