Založ si blog

Figliar Janko – žiadne zmluvy s Vatikánom nechceme

Tak nám začala bežná klasika pracovného dňa a už tu máme …. figliara Janka, ktorý opäť vyťahuje zosmradnutý fascikel s názvom Vatikánske zmluvy. Zrejme zabudol, koľko cirkusu narobili v minulosti a ako to všetko skončilo.

Najprv jedno oficiálne číslo – na Slovensku sa hlási k rímsko-katolíckemu vierovyznaniu približne 60% obyvateľov. To znamená, že vyše tretina obyvateľov je iného vyznania, alebo bez vyznania. Už len z tohoto pohľadu sú Vatikánske zmluvy neprijateľné. Diskriminovali by veľkú časť obyvateľstva, navyše je to záväzok voči inému štátu, ktorý nie je veľmi v súlade s našimi zákonnými normami. Nevidím totiž dôvod, aby sa štátna moc priväzovala k cirkvi. A ani s tým nesúhlasím.

Niekoľko bodov z vatikánskej zmluvy …

7. Slovenská republika nebude požadovať, aby katolícke školy uskutočňovali také výchovné a vzdelávacie programy, ktoré nezodpovedajú katolíckej výchove a vzdelávaniu.

Jeden z následkov cirkevnej predstavy o výchove detí a študentov vidíme na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Jej kvalita je tak vysoká, že často sa nájde inzercia o voľných pracovných miestach s poznámkou – nie absolvent Katolíckej univerzity.

Článok II.

4. Katolícke náboženstvo sa vyučuje ako jeden z  povinne voliteľných predmetov v základných školách a  v  stredných školách v súlade s podmienkami ustanovenými právnym poriadkom Slovenskej republiky.

Tento bod sa na mnohých školách aplikuje tak, že ako alternatíva k náboženstvu sa ponúka etika, čím sa vedome manipuluje s deťmi a rodičmi, aby volili náboženstvo, alebo spali na etike. Jednoducho – neprijateľné.

Potom tu máme ďalšie zaujímavé články zmluvy. Napríklad gumenný článok o výhrade svedomia, ktorý sa dá napasovať na hocičo, čo sa nehodí katolíckej cirkvi. Osobitne chorou časťou je nadradenosť kanonického práva nad zákonmi štátu, s ktorou absolútne nesúhlasím.

Vypovedateľnosť zmluvy je tiež založená na obojstrannom súhlase, čo v praxi znamená, že je nevypovedateľná. Celé jej znenie je postavené tak, aby dávalo možnosť vyjadrenia Vatikánu a jeho zástupcov k hocičomu, pričom im umožňuje aj priame zasahovanie do rozhodovania štátu pod kepienkom svedomia. Takže, teoreticky sa môže hocikomu stať, že sa dostane do konfliktu s lekárom, lebo bude požadovať niečo, čo je v rozpore so svedomím, a namiesto rýchleho riešenia problému bude pobehovať a hľadať niekoho, kto mu pomôže.

Problémy môžu vyskočiť aj v iných oblastiach. Ak vezmeme do úvahy, že nezávislosť slovenského súdnictva je už teraz dosť pochybná, po podpise týchto zmlúv by bola len ilúziou. Všetko by sa dalo spochybniť na základe kanonického práva a práve tejto zmluvy. A tak paradoxne, namiesto odluky cirkvi od štátu by došlo k ich silnejšiemu prepojeniu. Pritom samotná zmluva povyšuje katolícku vieru nad ostatné, čo je diskrimináciou ostatných vierovyznaní. O výhrade svedomia sa totiž hovorí výhradne v súvislosti s rímsko-katolíckym vierovyznaním. Ostatné sú jednoducho out.

Dalo by sa ešte veľa povedať o tejto zmluve. To však nie je potrebné. Už citované dve ustanovenia ukazujú, že v prípade jej podpisu by sme boli európskym exotom. Na jednej strane demokraciou, na druhej strane zviazaný s skostnatelým cirkevným štátom s predsudkami z doby kamennej.  Nehovoriac o fakte, že by sme urobili z tretiny obyvateľov skupinu ľudí druhej kategórie s obmedzenými právami oproti ostatným.

Jednoducho, zmluvy s Vatikánom sú nezmyslom v dnešnej dobe a zneužitím postavenia. Nie sú v záujme občanov, sú v záujme úzkej skupiny ľudí. Sú to zmluvy proti záujmom občanov, a akúkoľvek stranu, ktorá presadzuje takéto ciele, treba poslať do zabudnutia. A sám za seba by som vážne rozmýšľal aj o jej zákaze. Ak totiž nekoná v záujme všetkých občanov, ale iba vybratej skupiny, je nebezpečná pre budúcnosť štátu a obyvateľov. A univerzálne náboženstvo sme tu už mali a vieme, ako to dopadlo.


Ako zdevastovať štát za dvadsať rokov … praktický návod – I.diel

18.07.2010

Niekomu by sa mohlo zdať, že zdevastovať štát za dvadsať rokov nie je žiadny problém, ale keď si ukážeme, čo všetko na to v praxi je potrebné, začne táto vec ukazovať našich politikov viac »

Obyčajný ľudský osud … a pár múdrych slov

18.07.2010

Známy, volajme ho Dušan /lebo jeho meno vo vietnamčine je na polámanie jazyka i pera/, prišiel na Slovensko ešte za čias bývalého režimu. Najprv tu študoval, neskôr ako mnoho jeho krajanov viac »

Nezabudnuteľná …

17.07.2010

Prvý raz som ju stretol pred štrnástimi rokmi. Smutne stála na chodbe úradu, kde pracovala a snažila sa povedať, že som neprišiel vo vhodnej dobe na debatu. Nedal som sa odbiť, kým nesľúbila, viac »

nobel, ican, Fihnová, Thurlowová

V Osle a Štokholme odovzdali Nobelove ceny

10.12.2017 21:01

Šéfka kampane ICAN Beatrice Fihnová uviedla, že máme pred sebou "voľbu medzi dvoma koncami: koncom jadrových zbraní a koncom nás, ľudí,"

dieťa, mlieko, dojčenie

Francúzi sťahujú dojčenské mlieko od Lactalisu. Hrozí salmonelóza

10.12.2017 20:56

Francúzske úrady oznámili masívne stiahnutie dojčenského mlieka vyrábaného skupinou Lactalis pre Francúzsko aj pre zahraničné trhy.

libanon, bejrut, protest, izrael, jeruzalem

Hnev na Blízkom východe nepoľavuje

10.12.2017 20:11

Pálenie amerických a izraelských vlajok, hádzanie kameňov či nápisy typu Trump prináša katastrofu. Aj tak vyzeral víkend na Blízkom východe.

spojena bratislava, elektricka, bratislava

Električka pri novom SND straší Bratislavčanov

10.12.2017 20:00

Plánovaná električková trať v blízkosti novej budovy Slovenského národného divadla (SND) vyvolala veľké vášne.

computerman

Rýpem do všetkého, čo sa mi nepáči. Mám rád šport, kvalitnú hudbu, operu, komédie zo zlatej doby filmu, kde sa ešte nemuseli rehotať v pozadí, aby divák prišiel na to, že počul niečo "humorné". Mám rád Slovensko, len ma mrzí, že ho prznia kadejaké umeliny, ktoré sa často štylizujú do pozície celebrít. Môj pradedko by ich nazval odpad národa. Ako kedysi niekto povedal, tvária sa, ako keby im zo zadnej časti tela liezli konvalinky a nie to isté, čo všetkým.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 105825x
Priemerná čítanosť článkov: 937x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy