Založ si blog

Prečo je dvojobčianstvo s Maďarskom hrozbou ?

Za normálnych okolností nie je dvojobčianstvo s akoukoľvek krajinou hrozbou. Avšak v prípade Maďarska je hrozbou pre Slovensko, a to bez ohľadu na to, že sme členmi EÚ, NATO a súčasťou schengenského priestoru. Prečo ? Na to si treba dať odpovede na viac otázok.

Predovšetkým, krok maďarskej vlády a parlamentu neslúži na zvýšenie kvality života maďarskej menšiny, ktorá žije v južnej časti Slovenska. Keby to tak bolo, nemal by Viktor Orbán problém prejednať tento krok so slovenskou vládou. Orbán však o jednanie žiadny záujem nemá. Má na to niekoľko dôvodov – prvým je fakt, že okrem nacionalistickej karty nemá nič v rukáve. Maďarská ekonomika je na kolenách a Orbán vie, že svoje predvolebné sľuby nedodrží. Druhým je postavenie nacionalistického Jobbiku. Ak bude Orbán príliš zmierlivý, naženie tým Jobbiku hlasy a seba môže neskôr oslabiť.

Ďalším dôvodom pokusov o udeľovanie maďarského občianstva menšine žijúcej na Slovensku je Trianon. Maďari sa s ním nikdy nezmierili, a Slovensko pre nich v podstate neexistuje. Berú ho ako odtrhnuté územie, a tak sa k nemu aj správajú. Pre nich je stále cieľom obnovenie Veľkého Uhorska, a budú robiť pre tento cieľ všetko, aj keď ho oficiálne nevyslovia. Preto skúšajú, koľko si môžu dovoliť nielen voči Slovensku, ale aj Srbsku, či Rumunsku. A hlavne skúšajú, koľko im bude tolerovať EÚ, ktorá sa zatiaľ tvári značne nevšímavo.

Okrem nacionalistickej karty, a pomyselnej krivdy, ktorou pre nich bol Trianon, majú aj dôvody ekonomické. Žitný ostrov má obrovský potenciál, a v blízkej budúcnosti môže mať strategický význam, lebo je obrovskou zásobarňou pitnej vody. Postavením Gabčíkova sa jeho hodnota zvýšila, a to i napriek nedokončeniu maďarského stupňa diela. Nie je žiadnym tajomstvom, že sa maďarskí politici nevedia zmieriť s tým, že prináleží Slovensku.

Prečo je teda hrozbou rozdávanie maďarského občianstva našej menšine ? Preto, lebo je založené na čisto sebeckých dôvodoch – niečom v štýle starého známeho – „rozdeľuj a panuj“. Po rozdelení Československa sa začalo Maďarsko stavať do pozície krajiny, ktorá by mala mať zásadný vplyv na dianie v strednej Európe, samozrejme hlavne vo svoj prospech. Je preto ťažko predvídať, ako by sa chovali obyvatelia na južnom Slovensku, ak by sa tolerovalo neobmedzené rozdávanie maďarských pasov. Aké následky by to prinieslo napríklad v právnej oblasti, keď by niekto porušil zákon, a vlastníctvo dvoch pasov by mohlo vytvoriť neprehľadnú situáciu – u nás by bol stíhaný zákonom, a v Maďarsku by mohol byť kandidátom na štátne vyznamenanie … /hypoteticky/. Navyše, Orbán dal svojím prístupom jasne najavo, že necíti voči Slovensku žiadny rešpekt ani úctu, a berie ho skôr ako nevyhnutné zlo. A takému človeku sa nesmie v ničom ustupovať, ak sa raz nechceme dočkať niečoho podobného, ako bol niekdajší vývoj v Sudetoch. Tam to tiež začalo drobnými ústupkami.

Na druhej strane by bolo dobré, keby sa maďarská karta nestávala zbraňou v rukách našich politikov. Nemali by sme voliť strany, ktoré cieľavedome zakrývajú problémy vyvolávaním vášní a pochybným vlastenectvom. Ťažko môže byť podľa mňa vlastencom človek, ktorý sa neštíti pohŕdania vlastným národom, sypaním urážok a podporovaním pochybných krokov členov vlády a parlamentu. To platí aj o SMK. Nech Csáky tvrdí čokoľvek, z jeho postoja jasne vyplýva neúcta voči národu, v ktorého parlamente sedí. A nemá problém ani s účasťou na rôznych pochybných akciách, ktoré by sa pri troche snahy dali vysvetľovať ako porušenie sľubu, ktorý zložil pri preberaní svojho mandátu.

S Maďarmi, žijúcimi na Slovensku, som nikdy problém nemal. Mnohí z nich neraz priznajú, že najväčším problémom sú politici, ktorí hovoria niečo, čo nie je ani zďaleka pravdou. Nemajú problémy na Slovensku žiť, pracovať a vychovávať svoje deti. Nikto mi z mojich známych nikdy nepovedal, že by chcel žiť v Maďarsku. Sami hovoria, že je im tu dobre. Volia SMK, lebo je to ich strana, to však neznamená, že súhlasia so všetkým, čo táto strana robí.

Preto si myslím, že doba vyjednávania s Budapešťou skončila. U nás sa voľby blížia a je šanca na zbavenie konfrontačnej vlády, čo je otázka týždňov. I po vzniku novej vlády však treba dať Orbánovi jasne najavo – jeho sľuby sa nebudú maskovať štvaním proti Slovensku, a pokiaľ áno, neváhať a tvrdo proti nemu ísť na medzinárodnej scéne. Napokon, dodnes sa nevyriešil poriadne problém škôd, ktoré nám Maďarsko spôsobilo nedostavaním Gabčíkova a neplnením nasledujúcich dohôd.

Ak chce niekto maďarské občianstvo /osobne si myslím, že skôr iba Csáky, Duray a spol./, nech si ho má. Ale musí sa zmieriť aj s následkami, ktoré to môže priniesť. Na dvoch stoličkách sa naraz sedieť nedá, a dvom krajinám môžu prisahať vernosť iba tí, čo to nikdy nedodržia. A netreba to porovnávať so situáciami, keď niekto získa iné občianstvo manželstvom, alebo prisťahovaním. To sú úplne odlišné situácie.

Ako zdevastovať štát za dvadsať rokov … praktický návod – I.diel

18.07.2010

Niekomu by sa mohlo zdať, že zdevastovať štát za dvadsať rokov nie je žiadny problém, ale keď si ukážeme, čo všetko na to v praxi je potrebné, začne táto vec ukazovať našich politikov viac »

Obyčajný ľudský osud … a pár múdrych slov

18.07.2010

Známy, volajme ho Dušan /lebo jeho meno vo vietnamčine je na polámanie jazyka i pera/, prišiel na Slovensko ešte za čias bývalého režimu. Najprv tu študoval, neskôr ako mnoho jeho krajanov viac »

Nezabudnuteľná …

17.07.2010

Prvý raz som ju stretol pred štrnástimi rokmi. Smutne stála na chodbe úradu, kde pracovala a snažila sa povedať, že som neprišiel vo vhodnej dobe na debatu. Nedal som sa odbiť, kým nesľúbila, viac »

Paul Manafort

Sudca v procese s Manafortom nezverejní mená porotcov

17.08.2018 23:20

Sudca nezverejní mená porotcov, lebo sa bojí o ich pokoj a bezpečnosť.

Požiar haly v Dunajskej Strede

Pri českom Příbrame vypukol v areáli spoločnosti Ravak požiar

17.08.2018 22:33

Zamestnanci sa z areálu stihli včas evakuovať, nikto nebol zranený.

rumunsko, protest, demonštrácia, bukurešť

Rumunská premiérka obhajovala pred EÚ zásah voči demonštrantom

17.08.2018 21:48

Polícia voči demonštrantom použila vodné delá, slzotvorný plyn a obušky. Rumunský prezident označil postup polície za "brutálny".

Rusko reforma dôchodková protesty

Rusov dráždi bohatstvo penzistky

17.08.2018 21:00

Volodinova 82-ročná matka vyžije aj bez dôchodku, ktorý v Rusku dosahuje v priemere 182 eur. Je dolárovou multimilionárkou.

computerman

Rýpem do všetkého, čo sa mi nepáči. Mám rád šport, kvalitnú hudbu, operu, komédie zo zlatej doby filmu, kde sa ešte nemuseli rehotať v pozadí, aby divák prišiel na to, že počul niečo "humorné". Mám rád Slovensko, len ma mrzí, že ho prznia kadejaké umeliny, ktoré sa často štylizujú do pozície celebrít. Môj pradedko by ich nazval odpad národa. Ako kedysi niekto povedal, tvária sa, ako keby im zo zadnej časti tela liezli konvalinky a nie to isté, čo všetkým.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 110252x
Priemerná čítanosť článkov: 976x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy